Δουλεια του Καραγιωργη

Προσωπικά βιώματα του καθενός σε εξορμήσεις: αναπάντεχα γεγονότα, περίεργα, εντυπώσεις, αποτελέσματα.

Απάντηση
ΝΟΤΗΣ

Δουλεια του Καραγιωργη

Δημοσίευση από ΝΟΤΗΣ » 24 Απρ 2017 01:52

Πριν αρκετα χρονια επεσε στα χερια μου ενας χαρτης του Καραγιωργη . Ο χαρτης είναι γραμμενος πανω σε λαδοκολλα . Αναφέρεται σε μια αποκρυψη στην περιοχη Βερνεζη διπλα στον Πηνειο ποταμο . Ο χαρτης είναι σε δυο κομματια , δηλαδή στο ένα υπαρχει το σχεδιο του χαρτη , και στο άλλο αναφέρεται ο τροπος που συσκευαστικαν τα λεφτα , για να μην τα πιανονται με τους τοτε ναρκαλιευτες . Επισης σ.το ιδιο κοματι υπαρχουν και οι υπογραφες του Καραγιωργη και εγγλεζου που ητανε παρων , καθως και η ημερομηνια που μπηκαν . Οχαρτης είναι προσανατολισμένος και είναι με μετρα και με μοιρες . Δεν αναφερει αριθμο κωδικα , ουτε και κλειδα . Μετα από ερευνα και πληροφοριες που συνελεξα τοτε διαπιστωσα ότι αυτά τα χρηματα είναι του κοματος , και όχι προσωπικα του Καραγιωργη η' του εγγλεζου.Παρεμπιπτοντωςτον μεν Καραραγιωργη τον εφαγε το κομα στο Βουκουρέστι , ο δε εγγλεζος σκοτωθηκε [καταλαθος] μεσα σε ένα χωριο κοντα στην Νεραιδα , αν θυμαμαι καλα .Μετα από πολυωρες συζητήσεις που εκανα με καπετανιους και διοικητες μοναδων , κατεληξα στο συμπερασμα η' ότι οι μισοι αποφευγαν συστηματικα να παρουν θεση επι του θεματος , και γυριζαν την συζητηση σε δευτερεύον θεματα . Από τους υπολοιπους , ειτε δεν γνωριζαν πραγματικα τιποτα , ειτε τα θεωρουσαν λαφτα του κοματος και δεν επρεπε να τα αγγιζουν , ουτε να τα πλησιαζουν . Σε μια περιπτωση μονο μια παλια ανταρτισα καπου στην Χαλκιδική σε μια συναντηση που είχαμε στο σπιτι της , με δυο ακομα καπετανιους , οση ωρα καθόμασταν δεν εβγαλε αχνα , μονο κουνουσε το κεφαλι της συμφωνοντας σχεδόν στα παντα . Σε καποια στιγμη με βγαζει από το σπιτι με προφαση τα ψωνια από ένα μαγαζι του χωριου , μεσα σε 10 λεπτα που καναμε μου εξηγη την κατασταση που επικρατη με τους δυο καπετανεους . Τους ετρεμε και τους φοβοταν παρολο που περασανε 50 χρονια . Οιδυο τρεις πληροφοριες που μου εδωσε με βοηθησαν αρκετα , αλλα όχι τοσο για να εχω αποτέλεσμα . Ο ανθρωπος που μου παραχωρησε τα χαρτια ηταν συντηρητης βιβλιων και χαρτων . Καταφερε να βγαλει 3 δουλειες , από το σπιτι του λαου , μετα από μια πλημμυρα αν θυμαμε καλα . Απο αυτες δεν μπορεσε να βγαλει καμοια . Η υποψια του ειτανε ότι τα εβγαλε ο καπεταν Γιωτις η' εγιναν μεταφορα από το κομα . Στο δευτερο χαρτι υπαρχει μια αποκρυψη με αριθμο κωδικα 18 στην περιοχει Νιζυρου [Καλλιπευκη Ολυμπου] , αυτή πρεπει να ητανε αποκυψη του Αγγλικου αρχηγείου . Δεν μπορω να δωσω μεγαλη σημασια , γιατιενω το πρωτοτυπο είναι στα αγγλικα η μεταφραση εγινε με τον χειροτερο τροπο . Οσο για το σχεδιο είναι ένα σκαρίφημα . Τελικα καταληγω στην αποψη ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες να βρεθουναι . 1] γιατι τα λεφτα είναι του κοματος και ενδεχομένως τα κανανε μεταφορα με καινουρια στοιχεια , καινα χαθη κάθε παλιο . 2] τα εβγαλε ο καπεταν Γιώτης την δεκαετια του90 που οργωνε ολη την Ελλαδα . Αυτή είναι εν ολιγοις γενικα μια προσπαθεια που καναμε για μια από τις δουλειες του Γυφτου . Στην αρχη φαινοταν σχετικα ευκοη , αλλα στην πορεια αποδειχτηκε αρκετα εως πολύ δυσκολη ,με πολλους αστάθμητους παραγοντες .

kapten tromaras

Re: Δουλεια του Καραγιωργη

Δημοσίευση από kapten tromaras » 24 Απρ 2017 22:40

η κλειδα ειναι στην καλυβα.

ΝΟΤΗΣ

Δημοσίευση από ΝΟΤΗΣ » 24 Απρ 2017 23:12

Για την δουλεια του κωδικα 18 επανω στην Καλλιπευκη δεν ασχοληθηκα καθολου γιατι δεν την πιστεψα . Εάν νομιζεις ότι μπορεις να την καθαρισης θα σε βοηθησω οσο μπορω .Για μενα είναι ξεγραμμενη .

kapten tromaras

Δημοσίευση από kapten tromaras » 25 Απρ 2017 14:49

να σαι καλα φιλε την κρατω να παω βολτα αργοτερα τορα ειμαστε αλλου,

KATERINI

Δημοσίευση από KATERINI » 09 Μάιος 2017 16:41

ΝΟΤΗΣ έγραψε:
24 Απρ 2017 01:52
Πριν αρκετα χρονια επεσε στα χερια μου ενας χαρτης του Καραγιωργη . Ο χαρτης είναι γραμμενος πανω σε λαδοκολλα . Αναφέρεται σε μια αποκρυψη στην περιοχη Βερνεζη διπλα στον Πηνειο ποταμο . Ο χαρτης είναι σε δυο κομματια , δηλαδή στο ένα υπαρχει το σχεδιο του χαρτη , και στο άλλο αναφέρεται ο τροπος που συσκευαστικαν τα λεφτα , για να μην τα πιανονται με τους τοτε ναρκαλιευτες .
Φιλε μια ερωτηση και αν θελεις απαντας. Η κρυπτη εχει 13 μετρα βαθος; Στο χαρτη εχεις σταθερα γυρω απο την κρυπτη σε 3 και 5 μετρα αποσταση; Σε ρωταω επειδη εχω και εγω ενα χαρτη για την ιδια περιοχη περιπου και αν προκειται για την ιδια ιστορια να το συζητησουμε.
Φιλικα Γιωργος

ΝΟΤΗΣ

Δημοσίευση από ΝΟΤΗΣ » 10 Μάιος 2017 00:38

Αγαπητε φιλε από ΚΑΤΕΡΙΝΙ καλησπέρα . Πανω στον χαρτη δεν αναφερει κατι τετοια νουμερα , εχει συγκεκριμένα μετρα και γωνιες με μοιρες , και όλα είναι σε συναρτηση με τα σταθερα σημεια .

KATERINI

Δημοσίευση από KATERINI » 10 Μάιος 2017 16:14

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση. Μαλλον προκειται για δυο διαφορετικες δουλειες.

Άβαταρ μέλους
Classic

Δημοσίευση από Classic » 11 Μάιος 2017 21:56

Φιλε Νοτη μηπως μπορεις να μας δωσεις περισοτερες πληροφοριες για τον τροπο που εγραφε το χαρτι οτι συσκευαζονταν τα χρηματα προκειμενου να μην τα πιανουν οι τοτε ναρκαλιευτες??
Ειναι κατι για το οποιο εχω ακουσει μονο αοριστες κουβεντες χωρις καποια στοιχεια.

Ευχαριστω
Geo

Απάντηση

Επιστροφή σε “Προσωπικά βιώματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες